MEDNARODNI DAN KNJIG ZA OTROKE

April je mesec, ki mu rečemo tudi mesec knjige in je prav posebno prazničen mesec za vse tiste, ki smo kakorkoli povezani s knjigo.

Zakaj? 2. aprila je mednarodni dan knjig za otroke, 23. aprila pa je svetovni dan knjige in avtorskih pravic.

Zakaj ravno 2. aprila praznujejo otroške knjige? Prav takrat bi namreč svoj rojstni dan praznoval danski pravljičar Hans Christian Andersen, ki nam je zapustil zakladnico čudovitih pravljic, kot so Cesarjeva nova oblačila, Grdi raček, Deklica z vžigalicami, Palčica, Snežna kraljica, Mala morska deklica … Danes Andersena mnogi poznajo predvsem prek risank, ki jih je okusu trga priredil Disney. Če bi si jih rad/-a nekaj ogledal/-a, odpri povezave: Svinjski pastir, Vžigalnik, Palčica, Jelka, Cvetlice male Ide, Spanček zaspanček, Sopotnik, Stara cestna svetilka, Snežna kraljica, Zaročenca.

S praznovanjem tega mednarodnega praznika se po vsem svetu spodbuja ljubezen do branja ter mladinskih knjig.

Zdaj pa še uganka meseca aprila:

1. do 5. razred:

Oglej si pravljične like Andersenovih pravljic in napiši, iz katerih pravljic so. Odgovor vpišeš tukaj.

1.  2.
 3.  4.

Uganka za tiste, malo večje (od 6. razreda dalje):

Na tej povezavi izveš več o pravljičarju:

Vprašanja:

1. Kateri rojstni dan bi H. C. Andersen praznoval letos?
  2. Kje se je rodil?
  3. Napiši vsaj eno zanimivost, ki si jo izvedel/-a iz besedila.

Odgovore vpišeš tukaj.

Ko se spet vidimo v šoli, bomo skupaj izmed prejetih pravilno izpolnjenih odgovorov izžrebali nagrajenca oziroma nagrajenko, ki bo prejel/-a praktično nagrado. 🙂

Tvoja knjižničarka